Jdi na obsah Jdi na menu
 


Kytary se dělí na elektrické a akustické. Akustické kytary nejsou nijak zesilovány, protože mají duté tělo, které ozvučuje celou kytaru. Elektrické kytary musí být zesilovány, protože by jinak nebyly skoro vůbec slyšet. Abyste tedy mohli hrát potřebujete samozřejmě elektrickou kytaru, vykoný zesilovač a reprobedny. Nejznámější elektrická kytara je asi Fender Stratocaster. Tento typ se v nezměněné podobě vyrábí už od roku 1954. Tělo je vyrobeno z ošového a krk z javorového dřeva.

TVARY KYTAR

Vzhledově se elektrická kytara od akustické liší pouze tím, že má štíhlejší krk a plné tělo. Existují i kytary, které spojují vlastnosí obou kytar. Takové kytary se nazývají elektroakustické. Elektrické kytary mají mnoho odlišných tvarů, ale na jejich funkčnost to nemá téměř žádný vliv. Každý nástroj má samozřejmě své výhody a nevýhody. Kytarista, který není zviklý pouze na jeden tvar, může vybírat podle toho, jak mu kytara padne do ruky. Umí-li však vlastnosti jednotlivých typů plně využít, nebývá střídání kytar na škodu.

Nejběžnější tvary elektrických kytar

SNÍMAČE

Snímače přeměňují akustické vlny v elektrický signál, který se ve vstupním zařízení (kombu) zesiluje a přěměňuje zpět v akustické vlny. Kytary Fender a jejich imitace mají snímače typu "single coil", které jsou tvořeny šesti permanentními magnety obtočenými cívkou. Tento typ snímačů dává kytaře ostrý kovový zvuk. Kytary značky Gibson a jejich imitace mají naproti tomu snímače typu "humbucking". Ty jsou tvořeny dvěma cívkami, které mají společné jádro z permanentního magnetu. Navíc lze snímače jednotlivých strun samostatně dolaďovat. System humbucking zvuk kytary změkčuje.

KOBYLKA, ZÁMKY,VIBRATO

Tvar kobylky je u každého typu kytary jiný. Její pomocí můžete nastavovat výšku strun nad hmatníkem kytary. Některé kytary bývají opatřeny zámky, které nalděné struny uzamykají, takže se kytara tak snadno nerozladí. U některých typů se můžete setkat s i vibratem, není to však nutné vybavení každé kytary. Zatlačením rukou na páku vibrata lze hraný tón zvýšit, puštěním se struny vrátí na své původní ladění.

KOMBO

Elektrická kytara se bez reproduktoru a zesilovače neobejde. Kombo v sobě skrývá obě tyto významné části. Bývá opatrěno uchem pro snadnější přenášení a tak ho můžete použít jak při cvičení doma, tak i při koncertě.

STACK

Náročnější kytaristé používají místo komba stack, u kterého je zesilovač oddělen od reproduktoru. Použití stacku je v podstatě stejné jako u komba. Stacky bývají mnohem výkonnejší, ale o to větší a těžší.

EFEKTOVÉ PEDÁLY (KRABIČKY)

Krabičky se zapojují mezi kytaru a výstupní zařízení (kombo nebo stack). Čistý zvuk kytary vycházející ze zesilovače se po sešlápnutí vypínače zkreslí, nebo upraví čistými efekty. Křaplavý zvuk punkových či ostrý zvonivý zvuk metalových kytar mají na svědomí drivy (boostery). Krabičky s čistými efekty tón nedeformují, ale čistí, protahují, dodávají mu echo či upravují jeho frekvenci. Krabiček můžete zapojit i několik za sebou a jejich efekty se pak sčítají. Před efektové pedály či úplně za ně se zapojuje kompresor, který slouží k zesílení tónu. Všechny krabičky můžete mít přehledně složené v speciálním kufříku.

MULTIEFEKT

Multiefekt má stejnou funkci jako série samostatných krabiček. Jeho výhodou je, že se snadněji přepravuje a při hraní nemusíte překračovat kabely, kterými jsou krabičky pospojovány. Může obsahovat i efekty, které nepotřebujete a nikdy nepoužijete.

KYTAROVÉ PROCESORY A SYNTETIZÁTORY

Kytarový procesor je v podstatě multiefekt s přidanými funkcemi. Kromě běžných i méně běžných efektů z krabiček na něm můžete vyrábět vlastní zvuky a efekty či využít vestavěných doprovodů. Pomocí syntetizátoru uděláte ze své kytary například bubny nebo piano. Syntetizátory mají spoustu programů, jejichž pomocí naučíte svou kytaru cinkat, bručet nebo třeba i štěkat.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Pedál ke kombu

(Jarin, 24. 4. 2020 17:23)

Ahoj, dostal jsem od staršího kolegy kombo Line 6 Spider III 120W, která má v sobě i efekty a jelikož pán hrál jen klasickou kytaru a nepoužíval efekty, tak mi k tomu nedal přepínací pedál. Neválí se někomu doma a prodal by mi ho? Dík za info na email: xt1@email.cz

multiefekt ke kombu line 6 spider 15w.

(jirka, 14. 8. 2015 12:44)

Dobrý den,mužete mi prosím poradit na moje hrani na doma jaký by se mi hodil v nějaké levnější variantě multiefekt ke kombu line 6 spider 15w.Děkuji za radu.